Minon x Zua

Minon 2013 yılından beri Ankara Çankaya’da hizmet veren, sipariş üzerine üretim yapan bir atölye. En çok sorulan sorulardan biri “bir yeriniz var mı?”, maalesef henüz bir yerimiz yok, sadece üretim atölyemiz var. Bu sebeple ağırlıklı olarak pasta, çikolata ve granola siparişleri alıyoruz.

2019’un Temmuz ayında planladığımız Minon x Zua etkinliğiyle beraber Rize’nin Çinçiva köyünde 6 gün 6 farklı tatlının bulunduğu bir menü hazırladık!

Bir Karadenizli olarak söyleyebilirim ki Karadenizde çok zengin bir mutfak kültürü yatar. Orada yaşayan ve enfes yemek yapan ellerin sahiplerine “bu nasıl yapılıyor?” diye sorduğunuzda yaptığından çok da memnun olmayan bir “onda bişey yok ya şunu şuna kat karıştır…” gibi bir cevap alsanız da karadeniz yemekleri ve tatlıları baştan çalışılması gereken konulardan biri. Biz bu menüyü çalışırken hem karadenizin ormanlarında ve bahçelerinde var olan mürver çiçeği, Izabel üzümü, frambuaz, yabanmersini gibi meyveleri ve çiçekleri kullandık hem de laz böreği, pepeçura, burma, tuzlu sütlaç gibi geleneksel tatlı tariflerinden yararlandık.

Umarım gelip tatma ve değerlendirme şansınız olur, şimdiden afiyet olsun.

Bu arada daha önce Goluriyle beraber çalıştığımız kabak yemekleri dosyasını da ilgilenenler için link olarak ekliyorum.

 
 

Tüm fotoğraflar Minon Atölye’de Arzu Çetintaş tarafından çekilmiştir.