Tatlılarda Lavanta Heyecanı - Limonlu Lavanta Uyutması

Şimdi tam lavanta zamanı! Siz hiç lavantalı bir tatlı yediniz mi? Fransa'da ağırlıklı olmak üzere; lavanta dünyanın bir çok yerinde tatlılarda kullanılıyor.

Tatlılarda gül, menekşe gibi çiçeksi tatları sevenlerin, hali hazırda sevdalısı olanların, daha önce hiç denememiş ama tadını merak edenlerin ve hatta lavantanın tatlıda ne işi var diyenlerin bile mutlaka denemesi gereken hafif, soğuk, lezzet ve ferahlık dolu kolay bir tarif sizi bekliyor.

Aslında tatlılarda çiçek kullanmak bizim geleneklerimizde var. Bir çok tatlıda gül suyu, gül yaprağı kullanıldığı gibi çok çeşitli çiçeklerden şerbetler Osmanlıdan beri mutfaklarımızda. Ama nedense lavanta denildiği zaman bazılarımız bir adım geri atabiliyoruz. Oysa ki lavanta diğer tüm çiçekler gibi dozunda kullanıldığında tatlılara inanılmaz yakışıyor.

Haziran sonu Temmuz başı civarında tazecik bulabileceğiniz gibi kurutup kış içinde kullanabilirsiniz.

IMG_1600.jpg
 

Malzemeler

420 g krema

100 g bal

40 g limon suyu

7-9 sap taze lavanta

Hazırlanışı

Lavantaları saplarından bir ip ile bağlayıp mini bir buket yapın.

Krema ve balı bir tencereye alın, karıştırın. Lavanta buketini de ekleyip orta ateşte kaynama noktasına getirin. Karışım kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kısın ve 5 dakika kadar kısık ateşte lavantaları demlendirin. Tencereyi ocaktan alıp lavanta buketini çıkartın. Limon suyunu ilave edip iyice karıştırın.*

Kaselerinizi bir tepsiye dizin. Karışımı kaselere alın. 10 dakika kadar tezgahta dinlendikten sonra mümkün olduğunca az hareket ettirerek buzdolabına alın ve minimum 2 saat dinlendirin.**

Tatlınız serivse hazır***: Bu lezzete gerçekten inanamayacaksınız!

IMG_1589.jpg

Notlar

* Bu aşamada karışımınız hafifçe kesilmiş görünebilir, panik olmayın. İstediğimiz tam olarak bu mayalanma süreciyle kremamıza kıvam kazandırmak.

** Minimum 2 saat buzdolabında durması uyutmanızın kıvam alması için yeterli olucaktır fakat bu tatlıyı bir gece buzdolabında bekletebilecek kadar sabırlı olursanız bal ve lavantanın muhteşem aromalarının daha da ortaya çıkışı sizi büyüleyecektir.

*** Minik taze lavanta çiçekleri, kuru lavanta veya kasenin üzerinde kalıcak şekilde bir dal lavanta ile dekore ederek servis edebilirsiniz.

Bu tarifin direk çıtkısına alabilmek için aşağıdaki "Çıktı Al" butonuna tıklayın.

IMG_1599.jpg