Pirinç Patlaklı Granola Bar

Uzun süren bu ayrılığı tatlı sonlandırmaya karar verdik ve bayılacağınız bir Granola Bar tarifi ile geri döndük. Hem de çok sağlıklı.

Sağlıklı yemek, yediklerimizin nerede, kim tarafından, hangi koşullarda, hangi hammaddeler kullanılarak yapıldığını hepimiz daha dikkatli düşünür ve araştırır olduk son günlerde. Yediğimiz her lokmanın ve içtiğimiz her yudumun saç telimizden tırnağımıza kadar bizi beslediğini düşündüğümüzde bazen bu konuya yeterince dikkat etmiyoruz bile diyebiliriz sanıyorum.

Maalesef bu konulara özen gösterilirken en korkulan gıdalar benim uzmanlık alanım olan tatlılar. İtiraf edelim yasak her zaman insana daha cazip geliyor, şeker yeme denildikçe insan kendisini elinde bir kalıp çikolatayla buluyor. Tamam özel günlerde hepimiz bir parça tatlı kaçamağı yapıyoruz ve bence bu vücudu strese sokmaktansa limitli tüketimle ruhu fazlasıyla besleyen bi kaçamak. 

Ruhumuzu besleyen bu tatlı kaçamakları tamamen konu dışında tutarak size tatlı yeme yasaklarınızı ortadan kaldırtacak muhteşem bir tarif vermek istiyorum. Bırakın yasaklamayı, faydalarını okuduğunuzda bu tarifi tüketilmesi gerekenler listenizin baş tacı yapacağınıza eminim.

Öncelikle doğru içeriklere ulaşabilirseniz yapımı oldukça kolay bir Granola Bar tarifi bu. Zaten güzel bir ürün çıkarmak istediğinizdeki en büyük sıkıntı bence her zaman doğru içeriğe ulaşmak olmuştur. Bu tarif için sizi bu ürünleri temin edebileceğiniz güvenilir adreslere yönlendireceğim.

Bu tarifin faydalarına gelince;

- Kuru incir; yüksek orandaki protein içerir, vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar, kolesterolün kana karışmadan vücuttan atılmasını sağlar, gribal enfeksiyonları engeller, sindirimi kolaylaştırır, kanser hücrelerinin büyümesine engel olur.

- Kakao yağı; hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür, böbreklerde oluşan iltihabı gidererek böbrek hastalıklarından korur, müthiş bir antioksidandır.

- Kakao; içerdiği kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir, yeşil çaydan 3 kat fazla antioksidan içerir, kalbi kuvvetlendirir, toksin atılımına yardımcı olur, sinir sistemini düzenler, damar tıkanıklığını önler, kandaki oksijeni seviyesini arttırır, yaşlanmayı yavaşlatır.

- Bal; antioksidan ve antibakteriyeldir, idrar yollarını temizler, sindirim sistemini destekler.

- Kepekli esmer pirinç patlağı; çiğnendiğinde nişasta ortaya çıkmaz, kolestrol ve kan şekerini dengeler, glütensizdir, düşük kalorilidir, besin ve mineral değerleri yüksektir, protein içerir, glisemik indeksi düşüktür, leptin hormonu salgılamaya yardımcıdır, mide ve bağırsakta hazım süresi uzun olduğu için tokluk hissi verir.

- Fındık; içerdiği E Vitamini saysinde kanser riskini azaltır, B1, B2 ve B6 vitaminleri sayesinde Anemi'yi engeller, zengin kalsiyumu kemik ve diş sağlığını korur, yüksek potasyum, düşük sodyum içeriği yüksek tansiyonu engeller, kalbi koruyucu doymamış yağ açısından zengin, doymuş yağ oranı çok düşüktür, bebek ve çocuk gelişimi için gerekli folik asit kaynağıdır.

- Fıstık; Vücuda enerji verir, yorgunluğu giderir, bedeni ve zihni kuvvetlendirir, karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır, böbrek ağrılarını hafifletir, kalp hastalıkları riskini azaltır, vücudun gelişmesini destekler. 
 

Mazlemeler

 • 6 Adet Kurutulmuş Kaya İnciri
 • 150 g Kakao Yağı
 • 20 g Kakao Tozu
 • 60 g Bal
 • 60 g Esmer Pirinç Patlağı
 • 60 g Fındık Ezmesi
 • 75 g Kırık Antep Fıstığı
 • 1 Fiske Tuz

Hazırlanışı

 • İncirlere üzerini kapatıcak kadar sıcak su ekleyin, yaklaşık 1 saat dinlendir.
 • 20cm*20cm civarında bir kalıba yağlı kağıdı yerleştir.
 • Çikolatayı hazırlamak için kakao yağını eritin, kakao tozu ve balı ekleyip karıştırın.
 • İncileri süzün ve minik minik doğrayın, fındık ezmesi ve fıstığın yarısını ekleyin, karıştırın.
 • Pirinç patlağı, çikolata ve inciri nazikçe karıştırın.
 • Tamamını önceden hazırladığınız kalıba alın ve kaşık ile düzleştiririn.
 • Kalan fıstığı üzerine serpin ve kaşığın arkasıyla nazikçe bastırın.
 • Buzdolabında (+4℃) minimum 2 saat dinlendirin.
 • Kalıptan çıkartıp dilimleyin.
 

Notlar

 • Kullandığınız kakao yağının ve fındık ezmesinin şekersiz olmasına dikkat edin.
 • Pirinç patlakları hiç bir katkı maddesi ve yağ kullanılmadan hazırlanmış pirinç patlağı olmalı.

Bu malzemeleri nereden temin edebilirsiniz?

Mis gibi defne kokulu incir kurularımız Maki Bahçe'den, şekersiz fındık ezmemiz Dost Fındıktan, esmer pirinç patlaklarımız Fitcuit'ten. Diğer ürünlerimiz Taze Mutfak'tan.

Üretimlerine bayıldığımız ve desteklemekten her zaman mutluluk duyduğumuz bu markaları size güvenle öneriyorum, Minon ürünlerinde biz de bu markaların ürünleri severek kullanıyoruz. 

Bu lezzet ve sağlık dolu tarifi kendiniz yapmak istemezseniz, sipariş etmek için bize, info@minon.com.tr veya 05394040770 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.